Краплі Зіртек: інструкція по застосуванню, ціна, відгуки людей

Зіртек – це оригінальний антигістамінний препарат, одна з торгових назв лікарської речовини цетиризин.

Деякі класифікації відносять це ліки до II покоління антигістамінних, однак згідно думку більшості дослідників і його фармакологічним властивостям препарат належить до третього покоління.

Клініко-фармакологічна група

Блокатор гістамінових Н1-рецепторів. Протиалергічний препарат.

Загрузка...

Умови відпустки з аптек

Відпускається без рецепта лікаря.

Форма випуску та склад

Препарат випускається в двох фармакологічних формах:

  • Краплі Зіртек. Зовні це прозора рідина, без кольору. Характерний запах оцтової кислоти. Рідину наливають по 10 або 20 мл у флакони з темного скла, щільно закупорених. В картонну пачку крім флакона поміщають кришку-крапельницю.
  • Таблетки, вкриті оболонкою. Це білі довгасті таблетки, з опуклими поверхнями, з рискою на одній із сторін і вигравіруваним літерою «Y» з обох боків від ризики. У блістер поміщають 7 або 10 таблеток у картонну пачку кладуть 1 блістер (по 7 або 10 таблеток) або 2 блістери (по 10 таблеток).
  • Діюча речовина – цетиризину дигідрохлорид:

    • 1 таблетка – 10 мг;
    • 1 мл крапель – 10 мг.

    Допоміжні речовини таблеток: кремнію діоксид колоїдний, лактози моногідрат, магнію стеарат, целюлоза мікрокристалічна, Опадрай Y-1-7000 (титану діоксид (Е171), гіпромелоза (Е464), макрогол 400).

    Допоміжні речовини крапель: метилпарабензол, пропилпарабензол, пропіленгліколь, натрію ацетат, гліцерол, крижана оцтова кислота, натрію сахаринат, вода очищена.

    Фармакологічний ефект

    Зіртек — протиалергічний препарат. Блокатор гістамінових Н1-рецепторів, конкурентний антагоніст гістаміну, метаболіт гідроксизина. Попереджає розвиток і полегшує перебіг алергічних реакцій, має протисвербіжну та протиексудативну дію.

    Впливає на ранню гистаминозависимую стадію алергічних реакцій, обмежує вивільнення медіаторів запалення на пізній стадії алергічної реакції, зменшує міграцію еозинофілів, нейтрофілів та базофілів, стабілізує мембрани тучних клітин. Зменшує проникність капілярів, попереджає розвиток набряку тканин, знімає спазм гладкої мускулатури також Зіртек. Інструкція по застосуванню вказує, що ліки усуває шкірну реакцію на введення гістаміну, специфічних алергенів, а також на охолодження (при «холодового» кропив’янці). Знижує гістамін-індуковану бронхоконстрикцию при бронхіальній астмі легкого перебігу.

    Практично не чинить антихолінергічної і антисеротонинового дії. У терапевтичних дозах практично не виявляє седативного ефекту. Після одноразового прийому цетиризину в дозі 10 мг початок ефекту спостерігається через 20 хв. (у 50% пацієнтів) та через 60 хв. (у 95% пацієнтів), дія продовжується більше 24 год На фоні курсового лікування толерантність до антигистаминному дії цетиризину не розвивається. Після припинення лікування дія зберігається до 3 діб.

    Показання до застосування

    Зіртек рекомендується для лікування сезонних і цілорічних алергічних ринітів і коньюктивитов, алергічного дерматиту, та хронічної ідіопатичної кропив’янки, ангіоневротичного набряку.

    Застосування Зиртека показано при дерматозах, які протікають з висипаннями і сверблячкою, сінній лихоманці, бронхіальній астмі, алергічної закладеності носа, чханні, сльозотечі.

    Дивіться також:  Винпотропил: інструкція по застосуванню, ціна, відгуки і аналоги

    Препарат у формі крапель можна призначати дорослим і дітям старше 6 місяців.

    Протипоказання

    Абсолютними протипоказаннями до прийому таблеток Зіртек є такі патологічні і фізіологічні стани організму:

  • Вагітність та лактація;
  • Дитячий вік до 6 місяців – для крапель, до 6 років – для таблеток;
  • Термінальна стадія ниркової недостатності (кліренс креатиніну менше 10 мл/хвилину);
  • Недолік лактази, спадкова непереносимість галактози, синдром глюкозо-галактозної мальабсорбції;
  • Підвищена індивідуальна чутливість до препарату або гидроксизину.
  • Перед початком прийому препарату важливо переконатися, що немає протипоказань до його застосування.

    Застосування при вагітності та лактації

    При вагітності і в період лактації застосовувати препарат не рекомендується, якщо тільки користь від його застосування не перевищує ризик. Про те, є чи негативний вплив на плід, даних немає, однак у цілях безпеки жінкам його не призначають. Крім того, він здатен проникати в грудне молоко, тому при необхідності його прийому жінці слід відмовитися від грудного вигодовування.

    Інструкція по застосуванню

    В інструкції по застосуванню зазначено, що Зіртек приймають всередину. Рекомендовані дози:

  • Дорослим і дітям старше 6 років призначають у дозі 10 мг (1 таб. або 20 крапель)/сут. Дорослим — по 10 мг 1 раз/добу; дітям — по 5 мг 2 рази/добу або по 10 мг 1 раз/добу. Іноді початкова доза 5 мг може бути достатня для досягнення терапевтичного ефекту.
  • Дітям у віці від 2 до 6 років призначають по 2,5 мг (5 крапель) 2 рази/добу або 5 мг (10 крапель) 1 раз/добу.
  • Дітям у віці від 1 року до 2 років призначають по 2,5 мг (5 крапель) до 2 разів/добу.
  • Дітям у віці від 6 місяців до 12 місяців призначають по 2,5 мг (5 крапель) 1 раз/добу.
  • Людям літнього віку та пацієнтам з нирковою недостатністю дозу коригують залежно від кліренсу креатиніну (КК), який розраховується наступним чином:

    • Для жінок: КК (мл/хвилину)= [140 — вік (у роках)] х маса тіла (в кілограмах)/72 х сироватковий креатинін (мг/дл) х 0,85.
    • Для чоловіків: КК (мл/хвилину)= [140 — вік (у роках)] х маса тіла (в кілограмах)/72 х сироватковий креатинін (мг/дл);

    Рекомендовані дози Зиртека для пацієнтів з печінковою та нирковою недостатністю:

    • КК 50-79 мл/хвилину (легка ниркова недостатність) – 10 мг/добу;
    • КК 30-49 мл/хвилину (середня ниркова недостатність) – 5 мг/добу;
    • КК <30 мл/хвилину (тяжка ниркова недостатність) – 5 мг через день.
    • При термінальній стадії ниркової недостатності препарат протипоказаний.

    При гострих алергічних реакціях краплі або таблетки слід приймати аж до повного зникнення симптомів (висипань та свербежу шкіри, риніту, чхання, сльозотечі, почервоніння очей і т. д.). Тобто, якщо прояви алергії пройшли через 2 дні після початку прийому Зиртека, то на третю добу можна припиняти його прийом. В даному випадку тривалість терапії становить всього 2 дні. Однак найчастіше при гострих алергічних проявах Зіртек доводиться приймати протягом 7 – 10 днів.

    Дивіться також:  Сонячний лишай: фото, симптоми і лікування у людини

    Якщо людина страждає якоюсь сезонної алергією або часто проявляються алергічних реакцій, то Зіртек необхідно пити постійно, тривалими курсами по 20 – 25 днів, з інтервалами між ними мінімум в 2 – 3 тижні. Якщо є можливість робити більш тривалі перерви між курсами прийому Зиртека, то варто цим користуватися і пролонгувати інтервали як можна довше. У таких випадках прийом Зиртека являє собою гипосенсибилизирующие терапію, в ході якої зменшується готовність організму дати алергічну реакцію на певний подразник.

    Побічні ефекти

    Застосування Зиртека може викликати небажані побічні реакції з боку різних органів і систем:

  • Дихальна система може відповісти на прийом Зиртека симптомами фарингіту і риніту.
  • З боку ШКТ пацієнти відзначають сухість у роті, нудоту, рідкий стілець, болі в животі.
  • З боку сечовидільної системи відзначається розлад сечовипускання, затримка сечі, або енурез.
  • Можливі порушення обміну речовин, збільшення маси тіла, набряки, посилення апетиту.
  • З боку серцево — судинної системи виникають симптоми тахікардії, з боку органів кровотворення можливі небажані зміни показників крові.
  • З боку органів чуття пацієнти скаржаться на нечіткість зору, відзначають запаморочення, пов’язані з порушенням функцій вестибулярного апарату.
  • Іноді спостерігаються порушення з боку психіки. Пацієнт може перебувати в пригніченому, або навпаки, порушеній і агресивному стані. Можливі порушення сну, сплутаність свідомості, галюцинації, суїцидальні настрої і розвиток депресії.
  • Імунна система реагує реакціями гіперчутливості, можливі порушення з боку шкірного покриву (висип, еритема, свербіж). У важких випадках виникає ризик розвитку анафілактичного шоку.
  • Щоб уникнути появи небажаних побічних ефектів, приймати препарат слід тільки за призначенням лікаря, суворо дотримуючись дозування та кратності прийому. При виникненні небажаних реакцій слід припинити лікування та звернутися до фахівця для коригування подальшого курсу терапії.

    Передозування

    Симптоми, характерні для прийому близько 50 мг (5 таблеток або 100 крапель):

    • занепокоєння;
    • виражений седативний ефект;
    • швидка втомлюваність;
    • сплутаність свідомості, ступор;
    • сонливість;
    • тремор;
    • тахікардія;
    • діарея;
    • затримка сечі;
    • головний біль;
    • запаморочення.

    Якщо була прийнята доза, що перевищує звичайну, необхідно одразу промити шлунок або викликати блювання. Також можна дати активоване вугілля. Специфічного антидоту не існує, тому можливе лише симптоматичне лікування. Проведення гемодіалізу при передозуванні неефективно.

    Особливі вказівки

    Існує ще кілька пунктів, про які варто пам’ятати, починаючи приймати Зіртек.

  • Слід утриматися від вживання алкоголю;
  • За три дні до алергологічного обстеження необхідно відмінити препарат;
  • Людям зі схильністю до затримки сечі слід приймати ліки з обережністю;
  • Потенційно препарат здатний пригнічувати ЦНС, тому дітям зі схильністю до проблем з нервовою системою приймати препарат треба з обережністю;
  • Обмежень для прийому літніми людьми немає, важливо лише орієнтуватися на стан нирок.
  • Дивіться також:  Миготлива аритмія: причини, симптоми і лікування

    Лікарська взаємодія

  • При одночасному застосуванні з макролідами і кетоконазолом змін на ЕКГ не відзначалося.
  • При одночасному застосуванні з теофіліном (400 мг/добу) загальний кліренс цетиризину знижується на 16 % (кінетика теофіліну не змінюється).
  • При вивченні лікарської взаємодії цетиризину з псевдоэфедрином, циметидином, кетоконазолом, еритроміцином, азитроміцином, глипизидом і діазепамом клінічно значущої небажаної взаємодії не виявлено.
  • Відгуки

    Ми підібрали деякі відгуки людей про препарат Зіртек:

  • Марина. Ніколи не стикалася з алергією на продукти харчування. Тиждень тому подруга зайшла в гості і пригостила сухофруктами цитрусовими. Я спробувала з інтересу, тому що раніше не доводилося. Через 15 хв у мене почався сильний свербіж, я страшенно перелякалася. При тому, що з’їла дуже мало. Не знаючи, що робити, я побігла в аптеку. Мені дали на вибір кілька препаратів. Довго вивчаючи інструкції, я взяла зіртек. Випила таблетку відразу. Через хвилин 20 свербіж і почервоніння перестали мене турбувати. Після цього випадку я дуже уважно ставлюся до продуктів харчування, а сухофрукти обходжу стороною, на жаль.
  • Інна. У сина з’явився кашель, який не проходив близько місяця, хоча давала ліки, робила компреси і інші засоби. У підсумку, відвезла дитину до платного педіатра, де сказали, що причина кашлю – алергія. Для розкриття бронхів і поліпшення дихання призначили Аскорил, а для лікування алергії – Зіртек. Курс тривав 2 тижні, за цей час пройшли всі симптоми.
  • Марго. Я Зіртек даю своєму маленькому синові, він у мене страждає від алергії. Дженерики волію дитині не давати, щоб не економити на його здоров’я. Оригінальний лікарський засіб виробляється за суворим стандартам, використовуються перевірені допоміжні речовини, по ньому проводилися необхідні дослідження. Зіртек мене повністю влаштовує, швидко знімає напади алергії, сонливості у дитини не спостерігала.
  • Аналоги

  • Зодак. Препарат є повним аналогом Зиртека. У них схоже дію, фармакокінетика, форми випуску, показання, протипоказання та інші показники. Однак перед зміною протиалергічного препарату слід проконсультуватися з лікарем. Вартість кошти Зодак у формі крапель становить 207 рублів.
  • Перед використанням аналогів проконсультуйтеся з лікарем.

    Умови зберігання та термін придатності

    По інструкції, Зіртек слід зберігати в місці, недоступному для дітей.

    Температура зберігання крапель не повинна перевищувати 25 °C, а таблеток – 30 °C.

    Термін придатності препарату становить 5 років.